January 4, 2012
За първи път в България се организира специализирано безплатно обучение на тема “Как да си намерим работа в ИТ индустрията?”. В рамките на половин ден под формата на специализиран семинар в софтуерната академия на Телерик, специалисти с богат опит с ИТ интервютата (както като кандидати за работа, така и като интервюиращи) споделят своите насоки, препоръки и съвети как да търсите успешно работа като софтуерен инженер или ИТ специалист. Специализираният семинар за търсене на работа обхваща следните теми:
- Процесът за търсене на работа – как да подходим за да успеем?
- Как да напишем идеалното CV, с което да впечатлим работодателя?
- Как да напишем оригинално мотивационно писмо?
- Как да се подготвим за интервю и как да се държим на интервюто за да ни харесат?
Видео уроци: как да търсим работа в ИТ инустрията?
Как да търсим работа в ИТ индустрията? – презентации от семинара в Академията на Телерик
Семинар за търсене на работа като ИТ – кога и къде?
Семинарът за търсене на ИТ работа се проведе на 12 януари (четвъртък) от 15:00 до 21:00 часа в софтуерната академия на Телерик (София, бул. Александър Малинов 31, сватбен мол, етаж II) и е част от безплатните обучения и уроци за софтуерни инженери и ИТ специалисти, които се провеждат в Академията за софтуерни инженери.
Учебна програма на семинара за търсене и кандидатстване за работа в IT индустрията
Учебната програма на полудневния безплатен семинар за търсене и кандидатстване за работа като софтуерен инженер или ИТ специалист включва най-важните теми, обхващащи процеса на търсене на обяви за работа, подготовка на документи за кандидатстване (CV + cover letter), кандидатстване, подготовка за интервю и явяване на интервю за работа. Освен теоретичните знания на семинара се дават много примери как трябва и как не трабва да се прави, когато пишем CV, изготвяме мотивационно писмо или се подготвяме на интервю.
Човек се учи от добрите практики (своите и чуждите успехи) и от грешките (своите и чуждите). По тази причина лекторите дават реални примери от своята практика: какво работи и е добре да се прави и какво е грешно и не работи.
Семинарът за търсене на работа в ИТ сферата се състои от четири лекции с почивки след всяка от тях:
| 15:00-16:15 | Как да търсим работа в софтуерната индустрия / IT индустрията?
|
| 16:30-17:45 | Как да напишем впечатляващо CV за работа?
|
| 18:00-19:15 | Как да напишем мотивационно писмо за работа (cover letter)?
|
| 19:30-20:45 | Как да преминем интервю за софтуерен инженер / ИТ специалист?
|
Защо да посетим семинара за търсене на ИТ работа?
Търсенето на работа стои като проблем пред на практика всички млади хора, които тепърва излизат от училища или университети или са решили наред с висшето образование да работят и да се развиват. За съжаление повечето кандидати за работа нямат никакъв опит, знания и умения как да кандидатстват за работа, как да се подготвят и как да се държат интервю за работа.
Семинарът за кандидатстване за работа за ИТ специалисти може да ви ориентира в цялостния процес на търсене и кандидатстване за работа в софтуерната индустрия и в ИТ индустрията, ви дава важни насоки и препоръки как да подходите, как да си напишете автобиографията (CV-то), защо трябва да напишете cover letter (мотивационно писмо), как да напишете мотивационно писмо, как да оформите и да пратите документите си, как да проучите работодателя, как да се подготвите за интервю и как да преминете успешно интервюто за работа и да започнете своята кариера.
Започването на първата работа е най-трудно! Ако имате година опит или дори стаж, много по-лесно можете да си намерите работа, но ако не сте работили нищо до момента, трябва да се постараете повече, да впечатлите работодателите и HR специалистите (отдел “човешки ресурси”). Този семинар е за всички млади хора, които до сега не са работили (или са работили малко) и искат да започнат успешно своята кариера в ИТ индустрията или в софтуерна фирма. Разбира се, този семинар няма да ви даде техническите знания и уменията да работите в ИТ индустрията (вие трябва да ги имате вече), но може да ви предпази от грешките, които допускат неопитните кандидати за работа.
Помнете, че при кандидатстването за работа не е толкова важно да знаем и да можем, а е по-важно да се представим добре и да създадем впечатление, че знаем и можем да вършим работата, за която кандидатстваме, силно сме мотивирани да работим точно тази работа в точно тази фирма и сме най-подходящият измежду всички кандидати.
Ако нямате ИТ знания и умения?
Ако нямате ИТ знания и умения, образовайте се! Няма кой да ви назначи на работа, ако не можете да правите нищо. Учете, четете, практикувайте, правете пробни проекти, подготвяйте се, напредвайте, развивайте се. Можете да стартирате с безплатните практически ИТ курсове и уроци в софтуерната академия на Телерик.
Снимки от безплатните уроци по кандидатстване за ИТ работа

Светлин Наков лектор на семинара "Търсене на работа в ИТ индустрията"

Семинар "Как да си намерим работа в ИТ индустрията" - 12.01.2012
Записване за семинара по търсене на работа за ИТ специалисти и софтуерни инженери
Регистрацията за семинара изтече. За да участвате в подобни събития, се абонирайте за новини на сайта на софтуерната академия.
За повече информация около събитието посетете официалната страница на семинара за търсене на ИТ работа.
Tags: cover letter, CV, motivation letter, top-post, автобиография, академия за софтуерни инженери, Академия на Телерик, видео, видео уроци, видео уроци търсене на работа, въпроси за интервю, въпроси за ИТ интервю, документи за кандидатстване за работа, интервю, интервю за работа, ИТ индустрия, ИТ интервю, ИТ работа, как да започнем работа в ИТ фирма, как да започнем работа като програмист, как да си намерим работа като ИТ специалист, как да търсим работа, как се пише CV, кандидатстване за работа за ИТ специалист, кандидатстване за работа за софтуерен инженер, лекции търсене на работа, мотивационно писмо, подготовка за интервю, подготовка на cover letter, потготовка на CV, професионална автобиография, процесът на кандидатстване за работа в софтуерната индустрия, работа, работа в IT индустрията, работа в ИТ индустрията, работа в ИТ сферата, работа в софтуерната индустрия, работа за ИТ специалисти, работа като програмист, работа като софтуерен инженер, самоучител търсене на работа, семинар за търсене на работа, семинар ИТ работа, семинар търсене на работа, софтуерен инженер, техническо интервю, търсене на работа, търсене на работа в ИТ сферата, търсене на работа като софтуерен инженер, уроци по търсене на работа за софтуерни инженери, уроци търсене на работа
[...] Семинари от този род за пръв път виждам. Имам в предвид Семинара “Как да си намерим работа в ИТ индустрията?” …, който ще се проведе на 12 януари. Приветствам [...]
Pingback by Хайде на семинар! « Да си намериш работа е като да си намериш гадже — January 5, 2012 @ 16:24
И тази статия може да допълни малко сериозната тема за работа в ИТ индустрията – http://game-craft.com/blog/2012/01/17/5-ways-to-improve-your-cv-using-games/
Comment by altras — January 18, 2012 @ 01:17
Ей Наков, аи наемете ме в телерик бе брат. кво ся св-та простотии знаем ги нещата са шурубаджанащини в бг
Comment by Traktora — January 24, 2012 @ 17:52
@Трактор, Точно в Телерик така не наемат. Дори за двамата младежи, които бяха втори в света на състезанието в Хелзинки трябваше да правим интервюта, пращаха CV и т.н. за да започнат при нас, макар и да ги бяхме харесали предварително.
Информацията ти за шурубаджанащини вероятно се отнася за ниския клас фирми и фирмички, в които едва ли искаш да работиш. На пазара има и такива, но в добрите фирми си има процес по кандидатстване и наемане и почти не може да се прескочи. Трябва да си призная, че когато аз почват в Телерик, също се явих на интервю, макар и директно с изпълнителния директор. Не съм писал cover letter и подобни, но бяхме работили вече с тях и бях се доказал като човек с практически опит, който върши работа.
Comment by nakov — January 24, 2012 @ 23:37
Браво на целия екип от Telerik академията! Това са хора които си разбират от работата и дават всичко от себе си за да научат останалите, но за съжаление в България останаха малко такива хора, които искат да те научат на нещо!
Comment by Vencislav — February 4, 2012 @ 23:48